< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

474 (CDLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 474 година од новата ера, 474. од првиот милениум, 74. од V век и петта од 470-тите.

474 во разни календари
Грегоријански календар474
CDLXXIV
Ab urbe condita1227
Асирски календар5224
Балиски календар395–396
Бенгалски календар−119
Берберски календар1424
Будистички календар1018
Бурмански календар−164
Византиски календар5982–5983
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3170 или 3110
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3171 или 3111
Коптски календар190–191
Етиопски календар466–467
Еврејски календар4234–4235
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера530–531
 - Сачка ера395–396
 - Кали-југа3574–3575
Холоценски календар10474
Ирански календар148 п.п. – 147 п.п.
Исламски календар153 п.х. – 152 п.х.
Јавански календар359–360
Јулијански календар474
CDLXXIV
Корејски календар2807
Мингуо-календар1438 пред Р. Кина
民前1438年
Нанакшахи−994
Селевкидски календар785/786 г.г.
Тајландски сончев календар1016–1017
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
600 или 219 или −553
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
601 или 220 или −552

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5982 и 5983 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5224 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4234 и 4235 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1227.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 474 година се протега во 3110 и 3111, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3170 и 3171 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1017. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 153 и 152 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди