< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

451 (CDLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 451. година од новата ера, 451. од првиот милениум, 51. од 5 век и втора од 450-тите.

451 г.  во други календари
Грегоријански календар 451
CDLI
Ab urbe condita 1204
Асирски календар 5201
Бахајски календар -1393–-1392
Бенгалски календар -142
Берберски календар 1401
Будистички календар 995
Бурмански календар -187
Византиски календар 5959–5960
Еврејски календар 4211–4212
Ерменски календар
Етиопски календар 443-444
Ирански календар 171 п.с. – 170 п.с.
Исламски календар 176 пред хиџра – 175 пред хиџра
Јулијански календар 451    CDLI
Кинески календар 庚寅年月日
(3087/3147)
— до —
辛卯年月日
(3088/3148)
Коптски календар 167–168
Корејски календар 2784
Календар Мингуо 1461 пред РК
民前1461年
Селевкидски календар 762–763
Тајландски сончев календар 994
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 507–508
 - Шака самват 373–374
 - Кали југа 3552–3553
Холоценски календар 10451
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5959 и 5960 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5201 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4211 и 4212 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1204.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 451. година се протега во 3087 и 3088, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3147 и 3148 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 994. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 176 и 175 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди