< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

467 (CDLXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 467. година од новата ера, 467. од првиот милениум, 67. од 5 век и осма од 460-тите.

467 г.  во други календари
Грегоријански календар 467
CDLXVII
Ab urbe condita 1220
Асирски календар 5217
Бахајски календар -1377–-1376
Бенгалски календар -126
Берберски календар 1417
Будистички календар 1011
Бурмански календар -171
Византиски календар 5975–5976
Еврејски календар 4227–4228
Ерменски календар
Етиопски календар 459-460
Ирански календар 155 п.с. – 154 п.с.
Исламски календар 160 пред хиџра – 159 пред хиџра
Јулијански календар 467    CDLXVII
Кинески календар 丙午年月日
(3103/3163)
— до —
丁未年月日
(3104/3164)
Коптски календар 183–184
Корејски календар 2800
Календар Мингуо 1445 пред РК
民前1445年
Селевкидски календар 778–779
Тајландски сончев календар 1010
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 523–524
 - Шака самват 389–390
 - Кали југа 3568–3569
Холоценски календар 10467
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5975 и 5976 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5217 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4227 и 4228 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1220.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 467. година се протега во 3103 и 3104, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3163 и 3164 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1010. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 160 и 159 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди