< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

407 (CDVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 407 година од новата ера, 407. од првиот милениум, 7. од V век и осма од 400-тите.

407 во разни календари
Грегоријански календар407
CDVII
Ab urbe condita1160
Асирски календар5157
Балиски календар328–329
Бенгалски календар−186
Берберски календар1357
Будистички календар951
Бурмански календар−231
Византиски календар5915–5916
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3103 или 3043
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3104 или 3044
Коптски календар123–124
Етиопски календар399–400
Еврејски календар4167–4168
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера463–464
 - Сачка ера328–329
 - Кали-југа3507–3508
Холоценски календар10407
Ирански календар215 п.п. – 214 п.п.
Исламски календар222 п.х. – 221 п.х.
Јавански календар290–291
Јулијански календар407
CDVII
Корејски календар2740
Мингуо-календар1505 пред Р. Кина
民前1505年
Нанакшахи−1061
Селевкидски календар718/719 г.г.
Тајландски сончев календар949–950
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
533 или 152 или −620
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
534 или 153 или −619

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5915 и 5916 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5157 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4167 и 4168 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1160.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 407 година се протега во 3043 и 3044, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3103 и 3104 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 950. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 222 и 221 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   407 на Ризницата ?