< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

415 (CDXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 415 година од новата ера, 415. од првиот милениум, 15. од V век и шеста од 410-тите.

415 во разни календари
Грегоријански календар415
CDXV
Ab urbe condita1168
Асирски календар5165
Балиски календар336–337
Бенгалски календар−178
Берберски календар1365
Будистички календар959
Бурмански календар−223
Византиски календар5923–5924
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3111 или 3051
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3112 или 3052
Коптски календар131–132
Етиопски календар407–408
Еврејски календар4175–4176
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера471–472
 - Сачка ера336–337
 - Кали-југа3515–3516
Холоценски календар10415
Ирански календар207 п.п. – 206 п.п.
Исламски календар213 п.х. – 212 п.х.
Јавански календар299–300
Јулијански календар415
CDXV
Корејски календар2748
Мингуо-календар1497 пред Р. Кина
民前1497年
Нанакшахи−1053
Селевкидски календар726/727 г.г.
Тајландски сончев календар957–958
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
541 или 160 или −612
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
542 или 161 или −611

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5923 и 5924 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5165 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4175 и 4176 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1168.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 415 година се протега во 3051 и 3052, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3111 и 3112 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 958. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 213 и 212 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди