< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

446 (CDXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 446 година од новата ера, 446. од првиот милениум, 46. од V век и седма од 440-тите.

446 во разни календари
Грегоријански календар446
CDXLVI
Ab urbe condita1199
Асирски календар5196
Балиски календар367–368
Бенгалски календар−147
Берберски календар1396
Будистички календар990
Бурмански календар−192
Византиски календар5954–5955
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3142 или 3082
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3143 или 3083
Коптски календар162–163
Етиопски календар438–439
Еврејски календар4206–4207
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера502–503
 - Сачка ера367–368
 - Кали-југа3546–3547
Холоценски календар10446
Ирански календар176 п.п. – 175 п.п.
Исламски календар181 п.х. – 180 п.х.
Јавански календар330–331
Јулијански календар446
CDXLVI
Корејски календар2779
Мингуо-календар1466 пред Р. Кина
民前1466年
Нанакшахи−1022
Селевкидски календар757/758 г.г.
Тајландски сончев календар988–989
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
572 или 191 или −581
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
573 или 192 или −580

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5954 и 5955 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5196 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4206 и 4207 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1199.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 446 година се протега во 3082 и 3083, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3142 и 3143 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 989. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 181 и 180 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди