< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

405 (CDV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 405 година од новата ера, 405. од првиот милениум, 5. од V век и шеста од 400-тите.

405 во разни календари
Грегоријански календар405
CDV
Ab urbe condita1158
Асирски календар5155
Балиски календар326–327
Бенгалски календар−188
Берберски календар1355
Будистички календар949
Бурмански календар−233
Византиски календар5913–5914
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3101 или 3041
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3102 или 3042
Коптски календар121–122
Етиопски календар397–398
Еврејски календар4165–4166
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера461–462
 - Сачка ера326–327
 - Кали-југа3505–3506
Холоценски календар10405
Ирански календар217 п.п. – 216 п.п.
Исламски календар224 п.х. – 223 п.х.
Јавански календар288–289
Јулијански календар405
CDV
Корејски календар2738
Мингуо-календар1507 пред Р. Кина
民前1507年
Нанакшахи−1063
Селевкидски календар716/717 г.г.
Тајландски сончев календар947–948
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
531 или 150 или −622
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
532 или 151 или −621

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5913 и 5914 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5155 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4165 и 4166 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1158.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 405 година се протега во 3041 и 3042, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3101 и 3102 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 948. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 224 и 223 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди