Отвори го главното мени
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

420 (CDXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 420. година од новата ера, 420. од првиот милениум, 20. од 5 век и прва од 420-тите.

420 г.  во други календари
Грегоријански календар 420
CDXX
Ab urbe condita 1173
Асирски календар 5170
Бахајски календар -1424–-1423
Бенгалски календар -173
Берберски календар 1370
Будистички календар 964
Бурмански календар -218
Византиски календар 5928–5929
Еврејски календар 4180–4181
Ерменски календар
Етиопски календар 412-413
Ирански календар 202 п.с. – 201 п.с.
Исламски календар 208 пред хиџра – 207 пред хиџра
Јулијански календар 420    CDXX
Кинески календар 己未年月日
(3056/3116)
— до —
庚申年月日
(3057/3117)
Коптски календар 136–137
Корејски календар 2753
Календар Мингуо 1492 пред РК
民前1492年
Селевкидски календар 731–732
Тајландски сончев календар 963
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 476–477
 - Шака самват 342–343
 - Кали југа 3521–3522
Холоценски календар 10420
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5928 и 5929 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5170 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4180 и 4181 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1173.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 420. година се протега во 3056 и 3057, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3116 и 3117 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 963. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 208 и 207 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди