< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

414 (CDXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 414. година од новата ера, 414. од првиот милениум, 14. од 5 век и петта од 410-тите.

414 г.  во други календари
Грегоријански календар 414
CDXIV
Ab urbe condita 1167
Асирски календар 5164
Бахајски календар -1430–-1429
Бенгалски календар -179
Берберски календар 1364
Будистички календар 958
Бурмански календар -224
Византиски календар 5922–5923
Еврејски календар 4174–4175
Ерменски календар
Етиопски календар 406-407
Ирански календар 208 п.с. – 207 п.с.
Исламски календар 214 пред хиџра – 213 пред хиџра
Јулијански календар 414    CDXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3050/3110)
— до —
甲寅年月日
(3051/3111)
Коптски календар 130–131
Корејски календар 2747
Календар Мингуо 1498 пред РК
民前1498年
Селевкидски календар 725–726
Тајландски сончев календар 957
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 470–471
 - Шака самват 336–337
 - Кали југа 3515–3516
Холоценски календар 10414
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5922 и 5923 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5164 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4174 и 4175 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1167.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 414. година се протега во 3050 и 3051, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3110 и 3111 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 957. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 214 и 213 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди