< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

431 (CDXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 431 година од новата ера, 431. од првиот милениум, 31. од V век и втора од 430-тите.

431 во разни календари
Грегоријански календар431
CDXXXI
Ab urbe condita1184
Асирски календар5181
Балиски календар352–353
Бенгалски календар−162
Берберски календар1381
Будистички календар975
Бурмански календар−207
Византиски календар5939–5940
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3127 или 3067
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3128 или 3068
Коптски календар147–148
Етиопски календар423–424
Еврејски календар4191–4192
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера487–488
 - Сачка ера352–353
 - Кали-југа3531–3532
Холоценски календар10431
Ирански календар191 п.п. – 190 п.п.
Исламски календар197 п.х. – 196 п.х.
Јавански календар315–316
Јулијански календар431
CDXXXI
Корејски календар2764
Мингуо-календар1481 пред Р. Кина
民前1481年
Нанакшахи−1037
Селевкидски календар742/743 г.г.
Тајландски сончев календар973–974
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
557 или 176 или −596
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
558 или 177 или −595

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5939 и 5940 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5181 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4191 и 4192 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1184.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 431 година се протега во 3067 и 3068, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3127 и 3128 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 974. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 197 и 196 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди