< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

434 (CDXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 434 година од новата ера, 434. од првиот милениум, 34. од V век и петта од 430-тите.

434 во разни календари
Грегоријански календар434
CDXXXIV
Ab urbe condita1187
Асирски календар5184
Балиски календар355–356
Бенгалски календар−159
Берберски календар1384
Будистички календар978
Бурмански календар−204
Византиски календар5942–5943
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3130 или 3070
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3131 или 3071
Коптски календар150–151
Етиопски календар426–427
Еврејски календар4194–4195
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера490–491
 - Сачка ера355–356
 - Кали-југа3534–3535
Холоценски календар10434
Ирански календар188 п.п. – 187 п.п.
Исламски календар194 п.х. – 193 п.х.
Јавански календар318–319
Јулијански календар434
CDXXXIV
Корејски календар2767
Мингуо-календар1478 пред Р. Кина
民前1478年
Нанакшахи−1034
Селевкидски календар745/746 г.г.
Тајландски сончев календар976–977
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
560 или 179 или −593
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
561 или 180 или −592

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5942 и 5943 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5184 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4194 и 4195 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1187.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 434 година се протега во 3070 и 3071, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3130 и 3131 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 977. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 194 и 193 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   434 на Ризницата ?