< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

450 (CDL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 450 година од новата ера, 450. од првиот милениум, 50. од V век и прва од 450-тите.

450 во разни календари
Грегоријански календар450
CDL
Ab urbe condita1203
Асирски календар5200
Балиски календар371–372
Бенгалски календар−143
Берберски календар1400
Будистички календар994
Бурмански календар−188
Византиски календар5958–5959
Кинески календар己丑(зем. вол)
3146 или 3086
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3147 или 3087
Коптски календар166–167
Етиопски календар442–443
Еврејски календар4210–4211
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера506–507
 - Сачка ера371–372
 - Кали-југа3550–3551
Холоценски календар10450
Ирански календар172 п.п. – 171 п.п.
Исламски календар177 п.х. – 176 п.х.
Јавански календар335–336
Јулијански календар450
CDL
Корејски календар2783
Мингуо-календар1462 пред Р. Кина
民前1462年
Нанакшахи−1018
Селевкидски календар761/762 г.г.
Тајландски сончев календар992–993
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
576 или 195 или −577
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
577 или 196 или −576
Европа во 450

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5958 и 5959 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5200 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4210 и 4211 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1203.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 450 година се протега во 3086 и 3087, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3146 и 3147 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 993. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 177 и 176 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди