< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

495 (CDXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 495 година од новата ера, 495. од првиот милениум, 95. од V век и шеста од 490-тите.

495 во разни календари
Грегоријански календар495
CDXCV
Ab urbe condita1248
Асирски календар5245
Балиски календар416–417
Бенгалски календар−98
Берберски календар1445
Будистички календар1039
Бурмански календар−143
Византиски календар6003–6004
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3191 или 3131
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3192 или 3132
Коптски календар211–212
Етиопски календар487–488
Еврејски календар4255–4256
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера551–552
 - Сачка ера416–417
 - Кали-југа3595–3596
Холоценски календар10495
Ирански календар127 п.п. – 126 п.п.
Исламски календар131 п.х. – 130 п.х.
Јавански календар381–382
Јулијански календар495
CDXCV
Корејски календар2828
Мингуо-календар1417 пред Р. Кина
民前1417年
Нанакшахи−973
Селевкидски календар806/807 г.г.
Тајландски сончев календар1037–1038
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
621 или 240 или −532
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
622 или 241 или −531

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6003 и 6004 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5245 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4255 и 4256 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1248.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 495 година се протега во 3131 и 3132, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3191 и 3192 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1038. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 131 и 130 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди