< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

494 (CDXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 494 година од новата ера, 494. од првиот милениум, 94. од V век и петта од 490-тите.

494 во разни календари
Грегоријански календар494
CDXCIV
Ab urbe condita1247
Асирски календар5244
Балиски календар415–416
Бенгалски календар−99
Берберски календар1444
Будистички календар1038
Бурмански календар−144
Византиски календар6002–6003
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3190 или 3130
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3191 или 3131
Коптски календар210–211
Етиопски календар486–487
Еврејски календар4254–4255
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера550–551
 - Сачка ера415–416
 - Кали-југа3594–3595
Холоценски календар10494
Ирански календар128 п.п. – 127 п.п.
Исламски календар132 п.х. – 131 п.х.
Јавански календар380–381
Јулијански календар494
CDXCIV
Корејски календар2827
Мингуо-календар1418 пред Р. Кина
民前1418年
Нанакшахи−974
Селевкидски календар805/806 г.г.
Тајландски сончев календар1036–1037
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
620 или 239 или −533
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
621 или 240 или −532

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6002 и 6003 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5244 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4254 и 4255 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1247.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 494 година се протега во 3130 и 3131, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3190 и 3191 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1037. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 132 и 131 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди
  • Гилдас, Британски историчар и свештеник

Починале

уреди