< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

459 (CDLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 459. година од новата ера, 459. од првиот милениум, 59. од 5 век и последна од 450-тите.

459 г.  во други календари
Грегоријански календар 459
CDLIX
Ab urbe condita 1212
Асирски календар 5209
Бахајски календар -1385–-1384
Бенгалски календар -134
Берберски календар 1409
Будистички календар 1003
Бурмански календар -179
Византиски календар 5967–5968
Еврејски календар 4219–4220
Ерменски календар
Етиопски календар 451-452
Ирански календар 163 п.с. – 162 п.с.
Исламски календар 168 пред хиџра – 167 пред хиџра
Јулијански календар 459    CDLIX
Кинески календар 戊戌年月日
(3095/3155)
— до —
己亥年月日
(3096/3156)
Коптски календар 175–176
Корејски календар 2792
Календар Мингуо 1453 пред РК
民前1453年
Селевкидски календар 770–771
Тајландски сончев календар 1002
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 515–516
 - Шака самват 381–382
 - Кали југа 3560–3561
Холоценски календар 10459
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5967 и 5968 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5209 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4219 и 4220 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1212.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 459. година се протега во 3095 и 3096, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3155 и 3156 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1002. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 168 и 167 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди