< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

500 (D) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 500. година од новата ера, 500. од првиот милениум, последна од 5 век и прва од 500-тите.

500 г.  во други календари
Грегоријански календар 500
D
Ab urbe condita 1253
Асирски календар 5250
Бахајски календар -1344–-1343
Бенгалски календар -93
Берберски календар 1450
Будистички календар 1044
Бурмански календар -138
Византиски календар 6008–6009
Еврејски календар 4260–4261
Ерменски календар
Етиопски календар 492-493
Ирански календар 122 п.с. – 121 п.с.
Исламски календар 126 пред хиџра – 125 пред хиџра
Јулијански календар 500    D
Кинески календар 己卯年月日
(3136/3196)
— до —
庚辰年月日
(3137/3197)
Коптски календар 216–217
Корејски календар 2833
Календар Мингуо 1412 пред РК
民前1412年
Селевкидски календар 811–812
Тајландски сончев календар 1043
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 556–557
 - Шака самват 422–423
 - Кали југа 3601–3602
Холоценски календар 10500
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6008 и 6009 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5250 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4260 и 4261 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1253.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 500. година се протега во 3136 и 3137, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3196 и 3197 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1043. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 126 и 125 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди