< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

465 (CDLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 465 година од новата ера, 465. од првиот милениум, 65. од V век и шеста од 460-тите.

465 во разни календари
Грегоријански календар465
CDLXV
Ab urbe condita1218
Асирски календар5215
Балиски календар386–387
Бенгалски календар−128
Берберски календар1415
Будистички календар1009
Бурмански календар−173
Византиски календар5973–5974
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3161 или 3101
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3162 или 3102
Коптски календар181–182
Етиопски календар457–458
Еврејски календар4225–4226
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера521–522
 - Сачка ера386–387
 - Кали-југа3565–3566
Холоценски календар10465
Ирански календар157 п.п. – 156 п.п.
Исламски календар162 п.х. – 161 п.х.
Јавански календар350–351
Јулијански календар465
CDLXV
Корејски календар2798
Мингуо-календар1447 пред Р. Кина
民前1447年
Нанакшахи−1003
Селевкидски календар776/777 г.г.
Тајландски сончев календар1007–1008
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
591 или 210 или −562
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
592 или 211 или −561

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5973 и 5974 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5215 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4225 и 4226 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1218.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 465 година се протега во 3101 и 3102, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3161 и 3162 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1008. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 162 и 161 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди