< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

440 (CDXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 440 година од новата ера, 440. од првиот милениум, 40. од V век и прва од 440-тите.

440 во разни календари
Грегоријански календар440
CDXL
Ab urbe condita1193
Асирски календар5190
Балиски календар361–362
Бенгалски календар−153
Берберски календар1390
Будистички календар984
Бурмански календар−198
Византиски календар5948–5949
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3136 или 3076
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3137 или 3077
Коптски календар156–157
Етиопски календар432–433
Еврејски календар4200–4201
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера496–497
 - Сачка ера361–362
 - Кали-југа3540–3541
Холоценски календар10440
Ирански календар182 п.п. – 181 п.п.
Исламски календар188 п.х. – 187 п.х.
Јавански календар324–325
Јулијански календар440
CDXL
Корејски календар2773
Мингуо-календар1472 пред Р. Кина
民前1472年
Нанакшахи−1028
Селевкидски календар751/752 г.г.
Тајландски сончев календар982–983
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
566 или 185 или −587
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
567 или 186 или −586

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5948 и 5949 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5190 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4200 и 4201 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1193.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 440 година се протега во 3076 и 3077, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3136 и 3137 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 983. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 188 и 187 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди