< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

460 (CDLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 460 година од новата ера, 460. од првиот милениум, 60. од V век и прва од 460-тите.

460 во разни календари
Грегоријански календар460
CDLX
Ab urbe condita1213
Асирски календар5210
Балиски календар381–382
Бенгалски календар−133
Берберски календар1410
Будистички календар1004
Бурмански календар−178
Византиски календар5968–5969
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3156 или 3096
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3157 или 3097
Коптски календар176–177
Етиопски календар452–453
Еврејски календар4220–4221
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера516–517
 - Сачка ера381–382
 - Кали-југа3560–3561
Холоценски календар10460
Ирански календар162 п.п. – 161 п.п.
Исламски календар167 п.х. – 166 п.х.
Јавански календар345–346
Јулијански календар460
CDLX
Корејски календар2793
Мингуо-календар1452 пред Р. Кина
民前1452年
Нанакшахи−1008
Селевкидски календар771/772 г.г.
Тајландски сончев календар1002–1003
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
586 или 205 или −567
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
587 или 206 или −566

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5968 и 5969 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5210 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4220 и 4221 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1213.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 460 година се протега во 3096 и 3097, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3156 и 3157 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1003. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 167 и 166 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди