< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

438 (CDXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 438. година од новата ера, 438. од првиот милениум, 38. од 5 век и деветта од 430-тите.

438 г.  во други календари
Грегоријански календар 438
CDXXXVIII
Ab urbe condita 1191
Асирски календар 5188
Бахајски календар -1406–-1405
Бенгалски календар -155
Берберски календар 1388
Будистички календар 982
Бурмански календар -200
Византиски календар 5946–5947
Еврејски календар 4198–4199
Ерменски календар
Етиопски календар 430-431
Ирански календар 184 п.с. – 183 п.с.
Исламски календар 190 пред хиџра – 189 пред хиџра
Јулијански календар 438    CDXXXVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3074/3134)
— до —
戊寅年月日
(3075/3135)
Коптски календар 154–155
Корејски календар 2771
Календар Мингуо 1474 пред РК
民前1474年
Селевкидски календар 749–750
Тајландски сончев календар 981
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 494–495
 - Шака самват 360–361
 - Кали југа 3539–3540
Холоценски календар 10438
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5946 и 5947 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5188 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4198 и 4199 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1191.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 438. година се протега во 3074 и 3075, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3134 и 3135 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 981. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 190 и 189 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди