< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

473 (CDLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 473 година од новата ера, 473. од првиот милениум, 73. од V век и четвртта од 470-тите.

473 во разни календари
Грегоријански календар473
CDLXXIII
Ab urbe condita1226
Асирски календар5223
Балиски календар394–395
Бенгалски календар−120
Берберски календар1423
Будистички календар1017
Бурмански календар−165
Византиски календар5981–5982
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3169 или 3109
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3170 или 3110
Коптски календар189–190
Етиопски календар465–466
Еврејски календар4233–4234
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера529–530
 - Сачка ера394–395
 - Кали-југа3573–3574
Холоценски календар10473
Ирански календар149 п.п. – 148 п.п.
Исламски календар154 п.х. – 153 п.х.
Јавански календар358–359
Јулијански календар473
CDLXXIII
Корејски календар2806
Мингуо-календар1439 пред Р. Кина
民前1439年
Нанакшахи−995
Селевкидски календар784/785 г.г.
Тајландски сончев календар1015–1016
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
599 или 218 или −554
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
600 или 219 или −553

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5981 и 5982 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5223 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4233 и 4234 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1226.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 473 година се протега во 3109 и 3110, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3169 и 3170 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1016. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 154 и 153 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди