< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

430 (CDXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 430 година од новата ера, 430. од првиот милениум, 30. од V век и прва од 430-тите.

430 во разни календари
Грегоријански календар430
CDXXX
Ab urbe condita1183
Асирски календар5180
Балиски календар351–352
Бенгалски календар−163
Берберски календар1380
Будистички календар974
Бурмански календар−208
Византиски календар5938–5939
Кинески календар己巳(зем. змија)
3126 или 3066
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3127 или 3067
Коптски календар146–147
Етиопски календар422–423
Еврејски календар4190–4191
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера486–487
 - Сачка ера351–352
 - Кали-југа3530–3531
Холоценски календар10430
Ирански календар192 п.п. – 191 п.п.
Исламски календар198 п.х. – 197 п.х.
Јавански календар314–315
Јулијански календар430
CDXXX
Корејски календар2763
Мингуо-календар1482 пред Р. Кина
民前1482年
Нанакшахи−1038
Селевкидски календар741/742 г.г.
Тајландски сончев календар972–973
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
556 или 175 или −597
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
557 или 176 или −596

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5938 и 5939 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5180 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4190 и 4191 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1183.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 430 година се протега во 3066 и 3067, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3126 и 3127 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 973. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 198 и 197 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   430 на Ризницата ?