< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

435 (CDXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 435. година од новата ера, 435. од првиот милениум, 35. од 5 век и шеста од 430-тите.

435 г.  во други календари
Грегоријански календар 435
CDXXXV
Ab urbe condita 1188
Асирски календар 5185
Бахајски календар -1409–-1408
Бенгалски календар -158
Берберски календар 1385
Будистички календар 979
Бурмански календар -203
Византиски календар 5943–5944
Еврејски календар 4195–4196
Ерменски календар
Етиопски календар 427-428
Ирански календар 187 п.с. – 186 п.с.
Исламски календар 193 пред хиџра – 192 пред хиџра
Јулијански календар 435    CDXXXV
Кинески календар 甲戌年月日
(3071/3131)
— до —
乙亥年月日
(3072/3132)
Коптски календар 151–152
Корејски календар 2768
Календар Мингуо 1477 пред РК
民前1477年
Селевкидски календар 746–747
Тајландски сончев календар 978
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 491–492
 - Шака самват 357–358
 - Кали југа 3536–3537
Холоценски календар 10435
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5943 и 5944 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5185 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4195 и 4196 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1188.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 435. година се протега во 3071 и 3072, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3131 и 3132 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 978. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 193 и 192 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди