< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

417 (CDXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 417 година од новата ера, 417. од првиот милениум, 17. од V век и осма од 410-тите.

417 во разни календари
Грегоријански календар417
CDXVII
Ab urbe condita1170
Асирски календар5167
Балиски календар338–339
Бенгалски календар−176
Берберски календар1367
Будистички календар961
Бурмански календар−221
Византиски календар5925–5926
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3113 или 3053
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3114 или 3054
Коптски календар133–134
Етиопски календар409–410
Еврејски календар4177–4178
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера473–474
 - Сачка ера338–339
 - Кали-југа3517–3518
Холоценски календар10417
Ирански календар205 п.п. – 204 п.п.
Исламски календар211 п.х. – 210 п.х.
Јавански календар301–302
Јулијански календар417
CDXVII
Корејски календар2750
Мингуо-календар1495 пред Р. Кина
民前1495年
Нанакшахи−1051
Селевкидски календар728/729 г.г.
Тајландски сончев календар959–960
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
543 или 162 или −610
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
544 или 163 или −609

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5925 и 5926 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5167 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4177 и 4178 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1170.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 417 година се протега во 3053 и 3054, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3113 и 3114 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 960. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 211 и 210 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди