< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

468 (CDLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 468 година од новата ера, 468. од првиот милениум, 68. од V век и деветта од 460-тите.

468 во разни календари
Грегоријански календар468
CDLXVIII
Ab urbe condita1221
Асирски календар5218
Балиски календар389–390
Бенгалски календар−125
Берберски календар1418
Будистички календар1012
Бурмански календар−170
Византиски календар5976–5977
Кинески календар丁未(огн. коза)
3164 или 3104
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3165 или 3105
Коптски календар184–185
Етиопски календар460–461
Еврејски календар4228–4229
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера524–525
 - Сачка ера389–390
 - Кали-југа3568–3569
Холоценски календар10468
Ирански календар154 п.п. – 153 п.п.
Исламски календар159 п.х. – 158 п.х.
Јавански календар353–354
Јулијански календар468
CDLXVIII
Корејски календар2801
Мингуо-календар1444 пред Р. Кина
民前1444年
Нанакшахи−1000
Селевкидски календар779/780 г.г.
Тајландски сончев календар1010–1011
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
594 или 213 или −559
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
595 или 214 или −558

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5976 и 5977 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5218 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4228 и 4229 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1221.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 468 година се протега во 3104 и 3105, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3164 и 3165 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1011. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 159 и 158 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди