< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

498 (CDXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 498 година од новата ера, 498. од првиот милениум, 98. од V век и деветта од 490-тите.

498 во разни календари
Грегоријански календар498
CDXCVIII
Ab urbe condita1251
Асирски календар5248
Балиски календар419–420
Бенгалски календар−95
Берберски календар1448
Будистички календар1042
Бурмански календар−140
Византиски календар6006–6007
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3194 или 3134
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3195 или 3135
Коптски календар214–215
Етиопски календар490–491
Еврејски календар4258–4259
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера554–555
 - Сачка ера419–420
 - Кали-југа3598–3599
Холоценски календар10498
Ирански календар124 п.п. – 123 п.п.
Исламски календар128 п.х. – 127 п.х.
Јавански календар384–385
Јулијански календар498
CDXCVIII
Корејски календар2831
Мингуо-календар1414 пред Р. Кина
民前1414年
Нанакшахи−970
Селевкидски календар809/810 г.г.
Тајландски сончев календар1040–1041
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
624 или 243 или −529
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
625 или 244 или −528

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6006 и 6007 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5248 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4258 и 4259 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1251.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 498 година се протега во 3134 и 3135, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3194 и 3195 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1041. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 128 и 127 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди