< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

489 (CDLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 489 година од новата ера, 489. од првиот милениум, 89. од V век и последна од 480-тите.

489 во разни календари
Грегоријански календар489
CDLXXXIX
Ab urbe condita1242
Асирски календар5239
Балиски календар410–411
Бенгалски календар−104
Берберски календар1439
Будистички календар1033
Бурмански календар−149
Византиски календар5997–5998
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3185 или 3125
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3186 или 3126
Коптски календар205–206
Етиопски календар481–482
Еврејски календар4249–4250
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера545–546
 - Сачка ера410–411
 - Кали-југа3589–3590
Холоценски календар10489
Ирански календар133 п.п. – 132 п.п.
Исламски календар137 п.х. – 136 п.х.
Јавански календар375–376
Јулијански календар489
CDLXXXIX
Корејски календар2822
Мингуо-календар1423 пред Р. Кина
民前1423年
Нанакшахи−979
Селевкидски календар800/801 г.г.
Тајландски сончев календар1031–1032
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
615 или 234 или −538
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
616 или 235 или −537

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5997 и 5998 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5239 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4249 и 4250 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1242.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 489 година се протега во 3125 и 3126, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3185 и 3186 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1032. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 137 и 136 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди