< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

423 (CDXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 423 година од новата ера, 423. од првиот милениум, 23. од V век и четвртта од 420-тите.

423 во разни календари
Грегоријански календар423
CDXXIII
Ab urbe condita1176
Асирски календар5173
Балиски календар344–345
Бенгалски календар−170
Берберски календар1373
Будистички календар967
Бурмански календар−215
Византиски календар5931–5932
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3119 или 3059
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3120 или 3060
Коптски календар139–140
Етиопски календар415–416
Еврејски календар4183–4184
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера479–480
 - Сачка ера344–345
 - Кали-југа3523–3524
Холоценски календар10423
Ирански календар199 п.п. – 198 п.п.
Исламски календар205 п.х. – 204 п.х.
Јавански календар307–308
Јулијански календар423
CDXXIII
Корејски календар2756
Мингуо-календар1489 пред Р. Кина
民前1489年
Нанакшахи−1045
Селевкидски календар734/735 г.г.
Тајландски сончев календар965–966
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
549 или 168 или −604
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
550 или 169 или −603

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5931 и 5932 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5173 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4183 и 4184 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1176.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 423 година се протега во 3059 и 3060, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3119 и 3120 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 966. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 205 и 204 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди