< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

422 (CDXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 422 година од новата ера, 422. од првиот милениум, 22. од V век и трета од 420-тите.

422 во разни календари
Грегоријански календар422
CDXXII
Ab urbe condita1175
Асирски календар5172
Балиски календар343–344
Бенгалски календар−171
Берберски календар1372
Будистички календар966
Бурмански календар−216
Византиски календар5930–5931
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3118 или 3058
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3119 или 3059
Коптски календар138–139
Етиопски календар414–415
Еврејски календар4182–4183
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера478–479
 - Сачка ера343–344
 - Кали-југа3522–3523
Холоценски календар10422
Ирански календар200 п.п. – 199 п.п.
Исламски календар206 п.х. – 205 п.х.
Јавански календар306–307
Јулијански календар422
CDXXII
Корејски календар2755
Мингуо-календар1490 пред Р. Кина
民前1490年
Нанакшахи−1046
Селевкидски календар733/734 г.г.
Тајландски сончев календар964–965
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
548 или 167 или −605
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
549 или 168 или −604

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5930 и 5931 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5172 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4182 и 4183 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1175.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 422 година се протега во 3058 и 3059, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3118 и 3119 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 965. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 206 и 205 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди