< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

462 (CDLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 462 година од новата ера, 462. од првиот милениум, 62. од V век и трета од 460-тите.

462 во разни календари
Грегоријански календар462
CDLXII
Ab urbe condita1215
Асирски календар5212
Балиски календар383–384
Бенгалски календар−131
Берберски календар1412
Будистички календар1006
Бурмански календар−176
Византиски календар5970–5971
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3158 или 3098
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3159 или 3099
Коптски календар178–179
Етиопски календар454–455
Еврејски календар4222–4223
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера518–519
 - Сачка ера383–384
 - Кали-југа3562–3563
Холоценски календар10462
Ирански календар160 п.п. – 159 п.п.
Исламски календар165 п.х. – 164 п.х.
Јавански календар347–348
Јулијански календар462
CDLXII
Корејски календар2795
Мингуо-календар1450 пред Р. Кина
民前1450年
Нанакшахи−1006
Селевкидски календар773/774 г.г.
Тајландски сончев календар1004–1005
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
588 или 207 или −565
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
589 или 208 или −564

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5970 и 5971 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5212 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4222 и 4223 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1215.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 462 година се протега во 3098 и 3099, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3158 и 3159 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1005. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 165 и 164 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди