< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

437 (CDXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 437 година од новата ера, 437. од првиот милениум, 37. од V век и осма од 430-тите.

437 во разни календари
Грегоријански календар437
CDXXXVII
Ab urbe condita1190
Асирски календар5187
Балиски календар358–359
Бенгалски календар−156
Берберски календар1387
Будистички календар981
Бурмански календар−201
Византиски календар5945–5946
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3133 или 3073
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3134 или 3074
Коптски календар153–154
Етиопски календар429–430
Еврејски календар4197–4198
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера493–494
 - Сачка ера358–359
 - Кали-југа3537–3538
Холоценски календар10437
Ирански календар185 п.п. – 184 п.п.
Исламски календар191 п.х. – 190 п.х.
Јавански календар321–322
Јулијански календар437
CDXXXVII
Корејски календар2770
Мингуо-календар1475 пред Р. Кина
民前1475年
Нанакшахи−1031
Селевкидски календар748/749 г.г.
Тајландски сончев календар979–980
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
563 или 182 или −590
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
564 или 183 или −589

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5945 и 5946 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5187 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4197 и 4198 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1190.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 437 година се протега во 3073 и 3074, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3133 и 3134 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 980. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 191 и 190 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   437 на Ризницата ?