< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

404 (CDIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 404 година од новата ера, 404. од првиот милениум, 4. од V век и петта од 400-тите.

404 во разни календари
Грегоријански календар404
CDIV
Ab urbe condita1157
Асирски календар5154
Балиски календар325–326
Бенгалски календар−189
Берберски календар1354
Будистички календар948
Бурмански календар−234
Византиски календар5912–5913
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3100 или 3040
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3101 или 3041
Коптски календар120–121
Етиопски календар396–397
Еврејски календар4164–4165
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера460–461
 - Сачка ера325–326
 - Кали-југа3504–3505
Холоценски календар10404
Ирански календар218 п.п. – 217 п.п.
Исламски календар225 п.х. – 224 п.х.
Јавански календар287–288
Јулијански календар404
CDIV
Корејски календар2737
Мингуо-календар1508 пред Р. Кина
民前1508年
Нанакшахи−1064
Селевкидски календар715/716 г.г.
Тајландски сончев календар946–947
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
530 или 149 или −623
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
531 или 150 или −622

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5912 и 5913 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5154 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4164 и 4165 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1157.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 404 година се протега во 3040 и 3041, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3100 и 3101 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 947. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 225 и 224 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди