< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

403 (CDIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 403 година од новата ера, 403. од првиот милениум, 3. од V век и четвртта од 400-тите.

403 во разни календари
Грегоријански календар403
CDIII
Ab urbe condita1156
Асирски календар5153
Балиски календар324–325
Бенгалски календар−190
Берберски календар1353
Будистички календар947
Бурмански календар−235
Византиски календар5911–5912
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3099 или 3039
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3100 или 3040
Коптски календар119–120
Етиопски календар395–396
Еврејски календар4163–4164
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера459–460
 - Сачка ера324–325
 - Кали-југа3503–3504
Холоценски календар10403
Ирански календар219 п.п. – 218 п.п.
Исламски календар226 п.х. – 225 п.х.
Јавански календар286–287
Јулијански календар403
CDIII
Корејски календар2736
Мингуо-календар1509 пред Р. Кина
民前1509年
Нанакшахи−1065
Селевкидски календар714/715 г.г.
Тајландски сончев календар945–946
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
529 или 148 или −624
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
530 или 149 или −623

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5911 и 5912 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5153 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4163 и 4164 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1156.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 403 година се протега во 3039 и 3040, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3099 и 3100 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 946. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 226 и 225 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди