< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

418 (CDXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 418 година од новата ера, 418. од првиот милениум, 18. од V век и деветта од 410-тите.

418 во разни календари
Грегоријански календар418
CDXVIII
Ab urbe condita1171
Асирски календар5168
Балиски календар339–340
Бенгалски календар−175
Берберски календар1368
Будистички календар962
Бурмански календар−220
Византиски календар5926–5927
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3114 или 3054
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3115 или 3055
Коптски календар134–135
Етиопски календар410–411
Еврејски календар4178–4179
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера474–475
 - Сачка ера339–340
 - Кали-југа3518–3519
Холоценски календар10418
Ирански календар204 п.п. – 203 п.п.
Исламски календар210 п.х. – 209 п.х.
Јавански календар302–303
Јулијански календар418
CDXVIII
Корејски календар2751
Мингуо-календар1494 пред Р. Кина
民前1494年
Нанакшахи−1050
Селевкидски календар729/730 г.г.
Тајландски сончев календар960–961
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
544 или 163 или −609
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
545 или 164 или −608

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5926 и 5927 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5168 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4178 и 4179 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1171.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 418 година се протега во 3054 и 3055, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3114 и 3115 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 961. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 210 и 209 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди