< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

428 (CDXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 428 година од новата ера, 428. од првиот милениум, 28. од V век и деветта од 420-тите.

428 во разни календари
Грегоријански календар428
CDXXVIII
Ab urbe condita1181
Асирски календар5178
Балиски календар349–350
Бенгалски календар−165
Берберски календар1378
Будистички календар972
Бурмански календар−210
Византиски календар5936–5937
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3124 или 3064
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3125 или 3065
Коптски календар144–145
Етиопски календар420–421
Еврејски календар4188–4189
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера484–485
 - Сачка ера349–350
 - Кали-југа3528–3529
Холоценски календар10428
Ирански календар194 п.п. – 193 п.п.
Исламски календар200 п.х. – 199 п.х.
Јавански календар312–313
Јулијански календар428
CDXXVIII
Корејски календар2761
Мингуо-календар1484 пред Р. Кина
民前1484年
Нанакшахи−1040
Селевкидски календар739/740 г.г.
Тајландски сончев календар970–971
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
554 или 173 или −599
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
555 или 174 или −598

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5936 и 5937 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5178 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4188 и 4189 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1181.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 428 година се протега во 3064 и 3065, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3124 и 3125 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 971. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 200 и 199 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди