< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

476 (CDLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 476 година од новата ера, 476. од првиот милениум, 76. од V век и седма од 470-тите.

476 во разни календари
Грегоријански календар476
CDLXXVI
Ab urbe condita1229
Асирски календар5226
Балиски календар397–398
Бенгалски календар−117
Берберски календар1426
Будистички календар1020
Бурмански календар−162
Византиски календар5984–5985
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3172 или 3112
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3173 или 3113
Коптски календар192–193
Етиопски календар468–469
Еврејски календар4236–4237
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера532–533
 - Сачка ера397–398
 - Кали-југа3576–3577
Холоценски календар10476
Ирански календар146 п.п. – 145 п.п.
Исламски календар151 п.х. – 150 п.х.
Јавански календар361–362
Јулијански календар476
CDLXXVI
Корејски календар2809
Мингуо-календар1436 пред Р. Кина
民前1436年
Нанакшахи−992
Селевкидски календар787/788 г.г.
Тајландски сончев календар1018–1019
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
602 или 221 или −551
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
603 или 222 или −550

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5984 и 5985 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5226 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4236 и 4237 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1229.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 476 година се протега во 3112 и 3113, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3172 и 3173 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1019. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 151 и 150 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   476 на Ризницата ?