< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

433 (CDXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 433 година од новата ера, 433. од првиот милениум, 33. од V век и четвртта од 430-тите.

433 во разни календари
Грегоријански календар433
CDXXXIII
Ab urbe condita1186
Асирски календар5183
Балиски календар354–355
Бенгалски календар−160
Берберски календар1383
Будистички календар977
Бурмански календар−205
Византиски календар5941–5942
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3129 или 3069
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3130 или 3070
Коптски календар149–150
Етиопски календар425–426
Еврејски календар4193–4194
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера489–490
 - Сачка ера354–355
 - Кали-југа3533–3534
Холоценски календар10433
Ирански календар189 п.п. – 188 п.п.
Исламски календар195 п.х. – 194 п.х.
Јавански календар317–318
Јулијански календар433
CDXXXIII
Корејски календар2766
Мингуо-календар1479 пред Р. Кина
民前1479年
Нанакшахи−1035
Селевкидски календар744/745 г.г.
Тајландски сончев календар975–976
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
559 или 178 или −594
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
560 или 179 или −593

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5941 и 5942 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5183 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4193 и 4194 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1186.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 433 година се протега во 3069 и 3070, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3129 и 3130 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 976. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 195 и 194 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   433 на Ризницата ?