< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

458 (CDLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 458 година од новата ера, 458. од првиот милениум, 58. од V век и деветта од 450-тите.

458 во разни календари
Грегоријански календар458
CDLVIII
Ab urbe condita1211
Асирски календар5208
Балиски календар379–380
Бенгалски календар−135
Берберски календар1408
Будистички календар1002
Бурмански календар−180
Византиски календар5966–5967
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3154 или 3094
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3155 или 3095
Коптски календар174–175
Етиопски календар450–451
Еврејски календар4218–4219
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера514–515
 - Сачка ера379–380
 - Кали-југа3558–3559
Холоценски календар10458
Ирански календар164 п.п. – 163 п.п.
Исламски календар169 п.х. – 168 п.х.
Јавански календар343–344
Јулијански календар458
CDLVIII
Корејски календар2791
Мингуо-календар1454 пред Р. Кина
民前1454年
Нанакшахи−1010
Селевкидски календар769/770 г.г.
Тајландски сончев календар1000–1001
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
584 или 203 или −569
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
585 или 204 или −568

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5966 и 5967 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5208 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4218 и 4219 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1211.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 458 година се протега во 3094 и 3095, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3154 и 3155 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1001. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 169 и 168 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди