< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

477 (CDLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 477 година од новата ера, 477. од првиот милениум, 77. од V век и осма од 470-тите.

477 во разни календари
Грегоријански календар477
CDLXXVII
Ab urbe condita1230
Асирски календар5227
Балиски календар398–399
Бенгалски календар−116
Берберски календар1427
Будистички календар1021
Бурмански календар−161
Византиски календар5985–5986
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3173 или 3113
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3174 или 3114
Коптски календар193–194
Етиопски календар469–470
Еврејски календар4237–4238
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера533–534
 - Сачка ера398–399
 - Кали-југа3577–3578
Холоценски календар10477
Ирански календар145 п.п. – 144 п.п.
Исламски календар150 п.х. – 148 п.х.
Јавански календар362–363
Јулијански календар477
CDLXXVII
Корејски календар2810
Мингуо-календар1435 пред Р. Кина
民前1435年
Нанакшахи−991
Селевкидски календар788/789 г.г.
Тајландски сончев календар1019–1020
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
603 или 222 или −550
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
604 или 223 или −549

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5985 и 5986 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5227 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4237 и 4238 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1230.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 477 година се протега во 3113 и 3114, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3173 и 3174 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1020. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 150 и 148 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди