< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

413 (CDXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 413 година од новата ера, 413. од првиот милениум, 13. од V век и четвртта од 410-тите.

413 во разни календари
Грегоријански календар413
CDXIII
Ab urbe condita1166
Асирски календар5163
Балиски календар334–335
Бенгалски календар−180
Берберски календар1363
Будистички календар957
Бурмански календар−225
Византиски календар5921–5922
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3109 или 3049
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3110 или 3050
Коптски календар129–130
Етиопски календар405–406
Еврејски календар4173–4174
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера469–470
 - Сачка ера334–335
 - Кали-југа3513–3514
Холоценски календар10413
Ирански календар209 п.п. – 208 п.п.
Исламски календар215 п.х. – 214 п.х.
Јавански календар296–297
Јулијански календар413
CDXIII
Корејски календар2746
Мингуо-календар1499 пред Р. Кина
民前1499年
Нанакшахи−1055
Селевкидски календар724/725 г.г.
Тајландски сончев календар955–956
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
539 или 158 или −614
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
540 или 159 или −613

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5921 и 5922 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5163 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4173 и 4174 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1166.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 413 година се протега во 3049 и 3050, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3109 и 3110 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 956. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 215 и 214 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди