< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

480 (CDLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 480 година од новата ера, 480. од првиот милениум, 80. од V век и прва од 480-тите.

480 во разни календари
Грегоријански календар480
CDLXXX
Ab urbe condita1233
Асирски календар5230
Балиски календар401–402
Бенгалски календар−113
Берберски календар1430
Будистички календар1024
Бурмански календар−158
Византиски календар5988–5989
Кинески календар己未(зем. коза)
3176 или 3116
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3177 или 3117
Коптски календар196–197
Етиопски календар472–473
Еврејски календар4240–4241
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера536–537
 - Сачка ера401–402
 - Кали-југа3580–3581
Холоценски календар10480
Ирански календар142 п.п. – 141 п.п.
Исламски календар146 п.х. – 145 п.х.
Јавански календар365–367
Јулијански календар480
CDLXXX
Корејски календар2813
Мингуо-календар1432 пред Р. Кина
民前1432年
Нанакшахи−988
Селевкидски календар791/792 г.г.
Тајландски сончев календар1022–1023
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
606 или 225 или −547
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
607 или 226 или −546

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5988 и 5989 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5230 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4240 и 4241 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1233.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 480 година се протега во 3116 и 3117, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3176 и 3177 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1023. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 146 и 145 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   480 на Ризницата ?