< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

499 (CDXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 499 година од новата ера, 499. од првиот милениум, 99. од V век и последна од 490-тите.

499 во разни календари
Грегоријански календар499
CDXCIX
Ab urbe condita1252
Асирски календар5249
Балиски календар420–421
Бенгалски календар−94
Берберски календар1449
Будистички календар1043
Бурмански календар−139
Византиски календар6007–6008
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3195 или 3135
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3196 или 3136
Коптски календар215–216
Етиопски календар491–492
Еврејски календар4259–4260
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера555–556
 - Сачка ера420–421
 - Кали-југа3599–3600
Холоценски календар10499
Ирански календар123 п.п. – 122 п.п.
Исламски календар127 п.х. – 126 п.х.
Јавански календар385–386
Јулијански календар499
CDXCIX
Корејски календар2832
Мингуо-календар1413 пред Р. Кина
民前1413年
Нанакшахи−969
Селевкидски календар810/811 г.г.
Тајландски сончев календар1041–1042
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
625 или 244 или −528
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
626 или 245 или −527

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6007 и 6008 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5249 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4259 и 4260 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1252.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 499 година се протега во 3135 и 3136, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3195 и 3196 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1042. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 127 и 126 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди