< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

406 (CDVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 406 година од новата ера, 406. од првиот милениум, 6. од V век и седма од 400-тите.

406 во разни календари
Грегоријански календар406
CDVI
Ab urbe condita1159
Асирски календар5156
Балиски календар327–328
Бенгалски календар−187
Берберски календар1356
Будистички календар950
Бурмански календар−232
Византиски календар5914–5915
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3102 или 3042
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3103 или 3043
Коптски календар122–123
Етиопски календар398–399
Еврејски календар4166–4167
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера462–463
 - Сачка ера327–328
 - Кали-југа3506–3507
Холоценски календар10406
Ирански календар216 п.п. – 215 п.п.
Исламски календар223 п.х. – 222 п.х.
Јавански календар289–290
Јулијански календар406
CDVI
Корејски календар2739
Мингуо-календар1506 пред Р. Кина
民前1506年
Нанакшахи−1062
Селевкидски календар717/718 г.г.
Тајландски сончев календар948–949
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
532 или 151 или −621
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
533 или 152 или −620

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5914 и 5915 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5156 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4166 и 4167 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1159.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 406 година се протега во 3042 и 3043, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3102 и 3103 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 949. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 223 и 222 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   406 на Ризницата ?