< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

490 (CDXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 490 година од новата ера, 490. од првиот милениум, 90. од V век и прва од 490-тите.

490 во разни календари
Грегоријански календар490
CDXC
Ab urbe condita1243
Асирски календар5240
Балиски календар411–412
Бенгалски календар−103
Берберски календар1440
Будистички календар1034
Бурмански календар−148
Византиски календар5998–5999
Кинески календар己巳(зем. змија)
3186 или 3126
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3187 или 3127
Коптски календар206–207
Етиопски календар482–483
Еврејски календар4250–4251
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера546–547
 - Сачка ера411–412
 - Кали-југа3590–3591
Холоценски календар10490
Ирански календар132 п.п. – 131 п.п.
Исламски календар136 п.х. – 135 п.х.
Јавански календар376–377
Јулијански календар490
CDXC
Корејски календар2823
Мингуо-календар1422 пред Р. Кина
民前1422年
Нанакшахи−978
Селевкидски календар801/802 г.г.
Тајландски сончев календар1032–1033
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
616 или 235 или −537
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
617 или 236 или −536

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5998 и 5999 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5240 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4250 и 4251 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1243.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 490 година се протега во 3126 и 3127, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3186 и 3187 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1033. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 136 и 135 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди