< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

445 (CDXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 445 година од новата ера, 445. од првиот милениум, 45. од V век и шеста од 440-тите.

445 во разни календари
Грегоријански календар445
CDXLV
Ab urbe condita1198
Асирски календар5195
Балиски календар366–367
Бенгалски календар−148
Берберски календар1395
Будистички календар989
Бурмански календар−193
Византиски календар5953–5954
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3141 или 3081
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3142 или 3082
Коптски календар161–162
Етиопски календар437–438
Еврејски календар4205–4206
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера501–502
 - Сачка ера366–367
 - Кали-југа3545–3546
Холоценски календар10445
Ирански календар177 п.п. – 176 п.п.
Исламски календар182 п.х. – 181 п.х.
Јавански календар329–330
Јулијански календар445
CDXLV
Корејски календар2778
Мингуо-календар1467 пред Р. Кина
民前1467年
Нанакшахи−1023
Селевкидски календар756/757 г.г.
Тајландски сончев календар987–988
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
571 или 190 или −582
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
572 или 191 или −581

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5953 и 5954 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5195 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4205 и 4206 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1198.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 445 година се протега во 3081 и 3082, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3141 и 3142 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 988. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 182 и 181 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди