< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

439 (CDXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 439 година од новата ера, 439. од првиот милениум, 39. од V век и последна од 430-тите.

439 во разни календари
Грегоријански календар439
CDXXXIX
Ab urbe condita1192
Асирски календар5189
Балиски календар360–361
Бенгалски календар−154
Берберски календар1389
Будистички календар983
Бурмански календар−199
Византиски календар5947–5948
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3135 или 3075
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3136 или 3076
Коптски календар155–156
Етиопски календар431–432
Еврејски календар4199–4200
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера495–496
 - Сачка ера360–361
 - Кали-југа3539–3540
Холоценски календар10439
Ирански календар183 п.п. – 182 п.п.
Исламски календар189 п.х. – 188 п.х.
Јавански календар323–324
Јулијански календар439
CDXXXIX
Корејски календар2772
Мингуо-календар1473 пред Р. Кина
民前1473年
Нанакшахи−1029
Селевкидски календар750/751 г.г.
Тајландски сончев календар981–982
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
565 или 184 или −588
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
566 или 185 или −587

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5947 и 5948 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5189 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4199 и 4200 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1192.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 439 година се протега во 3075 и 3076, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3135 и 3136 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 982. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 189 и 188 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди