< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

464 (CDLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 464 година од новата ера, 464. од првиот милениум, 64. од V век и петта од 460-тите.

464 во разни календари
Грегоријански календар464
CDLXIV
Ab urbe condita1217
Асирски календар5214
Балиски календар385–386
Бенгалски календар−129
Берберски календар1414
Будистички календар1008
Бурмански календар−174
Византиски календар5972–5973
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3160 или 3100
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3161 или 3101
Коптски календар180–181
Етиопски календар456–457
Еврејски календар4224–4225
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера520–521
 - Сачка ера385–386
 - Кали-југа3564–3565
Холоценски календар10464
Ирански календар158 п.п. – 157 п.п.
Исламски календар163 п.х. – 162 п.х.
Јавански календар349–350
Јулијански календар464
CDLXIV
Корејски календар2797
Мингуо-календар1448 пред Р. Кина
民前1448年
Нанакшахи−1004
Селевкидски календар775/776 г.г.
Тајландски сончев календар1006–1007
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
590 или 209 или −563
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
591 или 210 или −562

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5972 и 5973 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5214 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4224 и 4225 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1217.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 464 година се протега во 3100 и 3101, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3160 и 3161 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1007. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 163 и 162 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   464 на Ризницата ?