< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

421 (CDXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 421 година од новата ера, 421. од првиот милениум, 21. од V век и втора од 420-тите.

421 во разни календари
Грегоријански календар421
CDXXI
Ab urbe condita1174
Асирски календар5171
Балиски календар342–343
Бенгалски календар−172
Берберски календар1371
Будистички календар965
Бурмански календар−217
Византиски календар5929–5930
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3117 или 3057
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3118 или 3058
Коптски календар137–138
Етиопски календар413–414
Еврејски календар4181–4182
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера477–478
 - Сачка ера342–343
 - Кали-југа3521–3522
Холоценски календар10421
Ирански календар201 п.п. – 200 п.п.
Исламски календар207 п.х. – 206 п.х.
Јавански календар305–306
Јулијански календар421
CDXXI
Корејски календар2754
Мингуо-календар1491 пред Р. Кина
民前1491年
Нанакшахи−1047
Селевкидски календар732/733 г.г.
Тајландски сончев календар963–964
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
547 или 166 или −606
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
548 или 167 или −605

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5929 и 5930 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5171 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4181 и 4182 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1174.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 421 година се протега во 3057 и 3058, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3117 и 3118 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 964. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 207 и 206 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди