< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

409 (CDIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 409 година од новата ера, 409. од првиот милениум, 9. од V век и последна од 400-тите.

409 во разни календари
Грегоријански календар409
CDIX
Ab urbe condita1162
Асирски календар5159
Балиски календар330–331
Бенгалски календар−184
Берберски календар1359
Будистички календар953
Бурмански календар−229
Византиски календар5917–5918
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3105 или 3045
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3106 или 3046
Коптски календар125–126
Етиопски календар401–402
Еврејски календар4169–4170
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера465–466
 - Сачка ера330–331
 - Кали-југа3509–3510
Холоценски календар10409
Ирански календар213 п.п. – 212 п.п.
Исламски календар220 п.х. – 219 п.х.
Јавански календар292–293
Јулијански календар409
CDIX
Корејски календар2742
Мингуо-календар1503 пред Р. Кина
民前1503年
Нанакшахи−1059
Селевкидски календар720/721 г.г.
Тајландски сончев календар951–952
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
535 или 154 или −618
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
536 или 155 или −617

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5917 и 5918 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5159 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4169 и 4170 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1162.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 409 година се протега во 3045 и 3046, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3105 и 3106 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 952. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 220 и 219 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   409 на Ризницата ?