< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

466 (CDLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 466 година од новата ера, 466. од првиот милениум, 66. од V век и седма од 460-тите.

466 во разни календари
Грегоријански календар466
CDLXVI
Ab urbe condita1219
Асирски календар5216
Балиски календар387–388
Бенгалски календар−127
Берберски календар1416
Будистички календар1010
Бурмански календар−172
Византиски календар5974–5975
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3162 или 3102
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3163 или 3103
Коптски календар182–183
Етиопски календар458–459
Еврејски календар4226–4227
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера522–523
 - Сачка ера387–388
 - Кали-југа3566–3567
Холоценски календар10466
Ирански календар156 п.п. – 155 п.п.
Исламски календар161 п.х. – 160 п.х.
Јавански календар351–352
Јулијански календар466
CDLXVI
Корејски календар2799
Мингуо-календар1446 пред Р. Кина
民前1446年
Нанакшахи−1002
Селевкидски календар777/778 г.г.
Тајландски сончев календар1008–1009
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
592 или 211 или −561
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
593 или 212 или −560

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5974 и 5975 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5216 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4226 и 4227 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1219.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 466 година се протега во 3102 и 3103, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3162 и 3163 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1009. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 161 и 160 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди